Mediakasvatuskoulutusta Porissa ma 27.1.2020

Opettaja, ilmoittaudu mukaan mediakasvatuskoulutukseen!

Satakunnan Kansa järjestää mediakasvatuskoulutuksen opettajille yhteistyössä Sanomalehtien Liiton kanssa. Koulutus rakentuu luennosta ja työpajasta. Luennossa pureudutaan journalismin ajankohtaisiin ilmiöihin ja juttutyyppien muuttuviin muotoihin. Työpaja antaa valmiudet viedä tehtävän suoraan luokkaan.

Koulutus sopii parhaiten yläkoulun ja toisen asteen opettajille oppiaineesta riippumatta. Sen kesto on kokonaisuudessaan kolme tuntia ja se pidetään Satakunnan Kansan tiloissa Porissa.

Kouluttajana toimii journalisti, mediaopettaja ja oppikirjailija Tuomas Kaseva, joka työskentelee Helsingin Sanomien Teema-liitteen toimitussihteerinä ja Kallion lukion mediaopettajana. Tuomas on innostava ja kokenut kouluttaja, joka tuntee hyvin sekä toimituksen että opetuksen käytännöt. Parhaillaan hän tekee tutkimusta siitä, mistä asioista nuoret päättelevät netissä, onko jokin sisältö journalismia.

Koulutuksen ohjelma:

  • 15.00–15.15 Kahvit
  • 15.15–15.45 Tervetuloa / Satakunnan Kansa
  • 15.45-16.30 Luento: Journalismin ajankohtaiset ilmiöt ja juttutyyppien muuttuvat muodot / Tuomas Kaseva
  • (Tauko 15 min)
  • 16.45 Työpaja: Otetaan haltuun totuudenjälkeistä aikaa / Tuomas Kaseva
    Koulutus päättyy klo 18

Ilmoittaudu  mukaan ke 22.1. mennessä tästä.